Żyjemy w biegu, tempo wszystkiego co się wokół nas dzieje jest stale podkręcane, choć raczej nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Dopiero dopadające nas choroby fizyczne lub dolegliwości psychiczne każą nam się zatrzymać, niestety często tylko na chwilę.
Jak zatrzymać się i znaleźć chwilę na wyregulowanie naszego umysłu i ciała?
Istnieje wiele sposobów, jednak jednym ze wspanialszych osiągnięć człowieka jest tradycja medytacji.
Istnieje wiele odmian, szkół i rodzajów praktyki, ale mają one ze sobą, oprócz pozornych różnic, wiele wspólnego: oczyszczają umysł ze zbędnych myśli, pozwalają uwolnić się od chaosu w głowiseul mais encerclée, a tym samym dają szansę na poprawę, tak zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Długoterminowym celem praktyki medytacyjnej jest więc zmiana sposobu bycia i przeżywania świata. Krótkoterminowe cele są widoczne w fizjologii naszych ciał. Jest to obniżone ciśnienie krwi oraz tętno, korzystne zmiany w metabolizmie oraz zmniejszony poziom stężenia kwasu mlekowego, który jest związany z poziomem odczuwanego lęku.
Efekty odwleczone w czasie, te na które musimy zapracować wytrwałością , są zdumiewające, gdyż fizycznie zmieniają strukturę mózgu.

Zauważamy przy pomocy neuroobrazowania różnice w częstotliwości fal mózgowych w przodo i tyłomózgowiu.

Faktem jest również zwiększenie gęstości istoty szarej w hipokampie (więcej połączeń nerwowych), który sprawuje pieczę nad uczeniem się i introspekcją.
Badania przeprowadzone przez R. Davidsona, któremu udało się zaprosić do współpracy przywódcę tybetańskiego – Dalai Lamę, dostarczyły zadziwiających wyników, których wykorzystanie może ułatwić współczesnemu człowiekowi odnalezienie pokoju i stabilizacji.
R Davidson badał osoby praktykujące technikę zwaną Vipassana, która ma przeszło 2500 lat.
Badano procesy uwagowe i okazało się, że osoby medytujące są znacznie bardziej spostrzegawcze, potrzebują mniej czasu na wychwycenie z otoczenia istotnych dla nich szczegółów.
Jeżeli życie jest serią migawek, które w coraz większym natężeniu bombardują nasze umysły, to nieocenionym zasobem przystosowawczym będzie umiejętność skupienia się na tym co dla nas istotne ? mówi neurobiolog Clifford Saron z University of California.
Warto również znać wyniki badani, które pokazuje jaki wpływ ma medytacja na poziom odporności człowieka. Osoby biorące udział w dwu miesięcznej praktyce medytacji doświadczyły zmian immunologicznych swego organizmu. Podano im, jak również grupie kontrolnej (która nie medytowała) szczepionkę przeciw grypie. Okazało się, że organizmy osób medytujących znacznie szybciej poradziły sobie i wytworzyły większą ilość przeciwciał niż organizmy osób z grupy kontrolnej. Różnice były istotne statystycznie.
Nie do przecenienia są również korzyści psychologiczne, jakie zyskujemy dzięki praktyce medytacji. Dostajemy nowe zasoby uwagowe, większą akceptację dla siebie i świata, w takiej formie, w jakiej jest nam dany. Zamiast rozpamiętywać przeszłość i rozdrapywać stare rany, przeżywamy tu i teraz.
Otrzymujemy również znacznie zdrowsze parametry osobowości, potwierdzone wynikami na skali MMPI ? 2( test diagnozujący zaburzenia osobowości).
Lęk ? źródło dla wielu nerwic i fobii zmniejsza swój poziom, a nieadaptacyjne mechanizmy obronne zostają osłabione.
Na koniec niezwykle budujące: zasoby intelektualne(oceniane za pomocą ilorazu inteligencji) ulegają zwiększeniu, tak jak nasze zdolności kreatywne oraz tendencja do samorealizacji.
Wobec tak obiecujących wyników badań nie pozostaje nam nic innego jak spróbować dobroczynnego działania medytacji na swym własnym ciele.
Jednym z najprostszych sposobów jest ćwiczenie uważności ( mindfulness) ? jest to praktyka skupiania się na tym co wykonujemy w danej chwili. Może być to zarówno oddech jak i zwykłe codzienne czynności.
Ponoć nauczyciel buddyjski zapytany przez ucznia o wskazówki co zrobić aby zbliżyć się do istoty świata i odkryć prawdę, odpowiada ? przynieś wody, narąb drew?.
Tym sposobem, przez regularną praktykę oczyszczania umysłu ze zbędnej gonitwy myśli na bazie zmian w strukturze i funkcjach mózgu rodzi się nowy człowiek