Rozwój zarówno w dziedzinie medycyny jak i higieny życia spowodował znaczący wzrost średniej długości życia ludzkiego. Z coraz większą skutecznością bronimy się tak przed atakiem drapieżników jak i bakterii czy wirusów. Nowoczesna medycyna znacznie poprawiła długość życia jednak przez to mocno skomplikowała jego zakończenie.

Cóż, wiek chronologicznego okresu starości uległ przesunięciu z 50 lat w XIX wieku do 60 i 65 lat obecnie, a starzeć nasze organizmy zaczynają się tuż po osiągnięciu szczytu reprodukcyjnego.Brain Research Challenges

Szczególnie dokuczliwe stają się dla człowieka konsekwencje starzenia mózgu. Neuroendokrynna Teoria Narastających uszkodzeń mówi, że starzenie to efekt uszkodzeń zlokalizowanych w podwzgórzu, a spowodowanych działaniem kortyzolu, który jest wytwarzany w sytuacjach stresowych. Zatem, im dłuższe życie tym więcej doświadczeń stresowych i tym większe fale kortyzolu działają na mózg niszcząc podwzgórze i tym samym zaburzają kontrolę neurohormonalną.

Od strony fizjologicznej mamy więc zmniejszenie masy mózgowia, poszerzenie komór, zaniki istoty białej ? odpowiedzialnej za szybkość przewodnictwa neuronalnego. Spada szybkość opracowywania pobieranych z otoczenia informacji, zmniejsza się wydolność procesów kognitywnych i osłabia uwaga.

Brzmi to strasznie?szczególnie wobec wypowiedzi choćby S J Kajala ? jeśli chodzi o mózg to wszystko może obumrzeć, nic się nie zregeneruje?.

Szczęśliwie odkrycia Josepha Altmana udowodniły, że w mózgu dorosłego człowieka również zachodzi proces neurogenezy, który był zarezerwowany tylko dla rozwijających się mózgów i kończył się wraz z momentem uzyskanie dojrzałości.

Jeśli mowa o neurogenezie to również o neuroplastyczności, która jest zdolnością tkanki mózgowej do tworzenia nowych połączeń w celu zregenerowania ubytków, samonaprawy i adaptacji do sytuacji po uszkodzeniach. Jest to cecha powszechna dla połączeń neuronalnych niezależnie od piętra mózgu.

Obecnie wiemy, że istnieje co najmniej kilka wymiarów neuroplastyczności, są to;

  • Neuroplastyczność rozwojowa ? mająca miejsce pod wpływem interakcji ze środowiskiem w celach stricte adaptacyjnych np. nauka chodzenia czy mówienia u młodych osobników.

  • Neuroplastyczność kompensacyjna ? jest odpowiedzią mózgu na ubytki w tkance nerwowej spowodowane uszkodzeniami spowodowanymi przez np. wylewy skutkujące niedowładami.

  • Neuroplastyczność spowodowana wzmożonym doświadczeniem ? jej przykładem jest wzmożona aktywność obszarów korowych odbierających bodźce z opuszek palców u pianisty.

  • Neuroplastyczność występująca jako efekt uzależnienia ? spowodowana efektami pobudzenia dopaminergicznego układu nagrody- co skutkuje zmianami w mózgu skłaniającymi człowieka do powtarzania pewnych zachowań.